Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka patří k nejčastějším očním chorobám dnešní populace. Toto onemocnění souvisí s vysýcháním oční sliznice, která je nedostatečně zvlhčována, a to v důsledku snížené tvorby slz nebo změny jejich složení.
Symptomy
- pocit sucha
- únava očí
- pálení
- slzení
- pocit písku nebo cizího předmětu v očích
- zhoršené vidění měnící se během dne
- oko bývá lehce zarudlé, někdy světloplaché
- při těžším stavu může oko paradoxně slzet
Příčiny
Hlavní příčinou suchého oka jsou patologické změny vedoucí k nestabilitě slzného filmu. Sekundárně se tyto procesy projeví změnami na povrchu oka. Slzný film je tenká ochrana povrchu oka. Pokud dojde k poruše některé ze složek slzného filmu, pacient pociťuje diskomfort.
Ke vzniku syndromu suchého oka přispívá:
- Věk a pohlaví pacienta – s věkem se lakrimální vylučování snižuje, okolo 60. roku věku nepokrývá bazální potřeby a mohou se začínat projevovat symptomy. Ženy mívají častěji suché oči než muži. Ve věkové skupině starších 40 let bývají nejčastější příčinou hormonální poruchy v souvislosti s klimakteriem. (5)
- Hormonální změny – snížená tvorba slz souvisí s činností endokrinních žláz, symptomy se mohou objevit zejména během klimakteria a po menopauze, během kojení, při odnětí pohlavních žláz, antiandrogenní léčbě, hypoovarismu, ovariektomii, při užívání antikoncepce na bázi estrogenu.
- Vliv vnějšího prostředí – přestože sekrece slz je dostatečná, povrch oka je suchý, příčinou mohou být přetopené nebo klimatizované prostory, kde je velmi suchý vzduch.
- Nezdravé návyky – při řízení auta nebo sledování obrazovky PC klesá frekvence mrkání.
- Farmakologické příčiny – hyposekrece se může dostavit jako vedlejší účinek při podávání antidepresiv, antihistaminik, anxiolytik, diuretik, anticholinergik (léčba Parkinsonovy choroby) a hypnotik.
- Imunopatické příčiny – mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří tzv. Sjögrenův syndrom, kdy dochází k postupné k destrukci endokrinních i exokrinních žláz doprovázené hyposekrecí slz.
- Dietetické příčiny – nejčastějším případem je avitaminóza vitamínu A, B2 a B12.
- Vývojové dysfunkce – nejčastější příčinou je malformace slzných žláz.
- Afekce – primární zanícení slzné žlázy, většinou infekční, může poškodit nebo dokonce zničit žlázy produkující vodnou složku slzného filmu, žlázy produkující lipidy a žlázy produkující mucin.
- Poranění – hyposekrece může být způsobena poškozením exokrinních žláz při estetických nebo terapeutických chirurgických výkonech, ozařování, působení iritujících látek, tepelné poškození, chirurgická excise spojivky apod.
- Neurologická nebo systémová onemocnění např. diabetes mellitus, revmatické choroby, kolagenózy a další.
Léčba
- Úprava zevního prostředí (omezení pobytu v klimatizovaném, prašném, zakouřeném prostředí, dostatek spánku, pitný režim, pobyt v přírodě a omezení pobytu před monitorem PC nebo televize). Dlouhodobé trvalé nošení kontaktních čoček se doporučuje u syndromu suchého oka omezit.
- Medikamentózní léčba (u lehčích forem umělé slzy ve formě kapek - viz Occusept, u středně těžkých forem kromě umělých slz se používají oční gely, masti).
- Chirurgická léčba (u nejtěžších forem).