Přípravky na vši
Veš dětská (pediculus capitis) je parazit žijící ve vlasech lidí, kde se živí sáním krve, což se projevuje svěděním či pálením pokožky. Způsobuje onemocnění zvané "pedikulóza", které není nijak závažné, ale rozhodně se nejedná o příjemnou záležitost. Vzhledem k neexistenci účinného léčiva na našem trhu, je léčba pedikulózy problematická. Spočívá především v aplikaci přípravků určených proti vši, v důsledném vyčesávání vší a hnid pomocí hustého hřebene a v následné prevenci.
Jaké druhy přípravků na vši rozlišujeme?
- Zdravotnické prostředky – hubí vši mechanicky nebo fyzikálně, je deklarován účinek. Většinou obsahují silikonovou složku, která veš obalí a ta hyne udušením. Další používanou složkou bývá isopropyl myristate, který narušuje vnější povrch vší i hnid nebo nerolidol (penetrol), který pomáhá pronikat přípravku do vajíčka vši. Ty jsou zahubeny dříve, než se vylíhnou. Vzhledem k mechanismu působení si na tyto látky vši nemohou vytvořit rezistenci. Oproti dříve používaným insekticidům jsou tyto přípravky šetrnější k pokožce i vlasu a často se mohou používat v těhotenství i během kojení.
- Kosmetické prostředky (některé šampony) – účinek nemůže být deklarován, protože přípravky uváděné na trh jako kosmetické prostředky nesmí obsahovat farmakologicky účinné látky a z definice této kategorie výrobků nemohou mít jinou funkci než pečovat o pokožku.
- Léčivé přípravky – obsahují chemicky aktivní látku (dříve se používaly dnes již zakázané insekticidy), která veš otráví. Působí spolehlivě, ale veš si na ně dokáže vytvořit resistenci. Momentálně v ČR není registrováno žádné léčivo na hubení vší a hnid.
- Biocidy – preventivní přípravky k odpuzování vší a hnid.
V čem se přípravky na vši liší?
Fungují zpravidla na podobném principu, a sice na bázi silikonové složky, která veš obalí a ta hyne udušením. Základní rozdíly najdeme v:
- Kombinaci účinných látek – některé přípravky obsahují jen jednu, jiné kombinaci více účinných látek. Více kombinací = větší pravděpodobnost úspěchu léčby.
- Doplňkových funkcích – některé přípravky obsahují navíc další složky jako např. tea tree olej, tymiánovou silici, nerolidol apod., které podporují působení přípravku.
- V příslušenství - většina přípravků obsahuje jako součást balení odvšivovací hřebínek. Praktická je taky čepice na vlasy, aby roztok z vlasů nestékal.
- Ve způsobu aplikace - některé přípravky jsou dostupné ve spreji, jiné v lahvi s aplikátorem.
- Ve formě - dají se koupit přípravky ve formě roztoku, šamponu či gelu (roztok a gel se nanáší na suché vlasy, šampon se nanáší na mokré nebo na suché vlasy, které se po určité době zvlhčí vodou).
- V době působení - krátká (cca do 15 minut) nebo dlouhá (15+ minut). Neplatí pravidlo – čím delší doba působení, tím efektivnější účinek.
- V objemu balení.