Mají bradavice kořeny?
Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži způsobené lidským papilomavirem (HPV). Objevují se na různých částech těla a mají různé formy v závislosti na konkrétním typu viru. Většinou jsou neškodné, ale mohou být nepříjemné nebo bolestivé, zejména pokud se vyskytují na místech, jako jsou chodidla nebo prsty. Mnohdy může být obtížné bradavici rozpoznat od jiných výrůstků. Co je tedy pro bradavice typické?
Které bradavice se objevuji nejčastěji?
Nejčastěji se vyskytujícím typem bradavic jsou obyčejné bradavice (verruca vulgaris). Tyto bradavice se obvykle objevují na prstech, hřbetech rukou, loktech nebo kolenou. Mají drsný, hrbolatý povrch a jsou typické svou kulatou nebo nepravidelnou formou.
Jak vypadají kořeny bradavice?
Kořeny bradavice jsou často nesprávně vnímány jako hluboké podkožní struktury, ve skutečnosti bradavice ale „kořeny“ nemají. Co lidé často považují za kořeny, jsou malé černé tečky viditelné uvnitř bradavice, což jsou krevní cévky, které zásobují bradavici krví. Bradavice způsobené HPV rostou z epidermis (vnější vrstvy kůže) směrem ven, ne do hloubky. Když se bradavice odstraňuje, je třeba odstranit nejen povrch, ale také tyto hlubší části epidermis, které jsou napadeny virem, aby se zabránilo jejímu opětovnému růstu.
Jak rozpoznat bradavice od jiných kožních výrůstků?
- Bradavice jsou tvrdší a mají obvykle hrubší povrch. Uprostřed jsou často viditelné malé černé tečky (krevní cévky, které bradavici vyživují).
- Dalším běžným kožním výrůstkem jsou tzv. fibromy. Na rozdíl od bradavic bývají měkké, vypadají obvykle jako malé stopky s kulatou hlavičkou, nejčastěji se nachází na krku, v podpaží, pod prsy či v tříslech. Vznikají totiž v místě tření a dráždění kůže. Fibromy nejsou infekční, nemohou se tedy z jedné osoby na druhou přenášet.
- Mezi další kožní útvary, které si lidé pletou s bradavicemi, patří mateřská znaménka. Ta bývají jednobarevná a nemění se z měsíce na měsíc (vlivem hormonálních změn mohou tmavnout). Někdy z nich rostou chlupy.
- Moluska jsou červené výrůstky, které trápí především děti a mladistvé. Způsobuje je virus molluscum contagiosum, na který je většina dospělých rezistentní. Na počátku je patrný hrbolek barvy kůže o velikosti špendlíkové hlavičky. Růst obvykle není bolestivý. Časem se hrbolek zvětší do velikosti perličky a mívá propadlý střed.